מפעלים על פי רוב מעסיקים כמות עובדים רבה ומייצרים מוצרים בכמויות סיטונאיות, במתכונת עבודה המבוססת על פס ייצור. נוסף לכוח האדם, מפעל מכיל מכונות- כאלו המייצרות את המוצרים או כאלו המובילות אותם ברחבי המפעל.

מפעלים שונים עובדים בצמוד לתקנונים ברורים, המנחים את שגרת הפעילות שלהם: דוגמת מפעלי מזון הנדרשים לעבוד בכפוף לתנאי בקרת איכות מזון, או מפעלים המייצרים רכיבים אלקטרוניים שצריכים לעמוד בתנאי טמפרטורה מדויקים.

המשותף למגוון המפעלים הוא הצורך בתנאים בסיסיים שיאפשרו קיום שגרה רציפה, שכן מחירה של טעות הוא פגיעה במוצרים רבים אותם המפעל מייצר. אחד מתנאים אלו הוא ניקיון המפעלים, המתבצע על ידי אדם או על ידי מכונה.

ניקיון מפעלים – מה הוא כולל?

בהתאם לסוג המפעל, כך נקבעים הסטנדרטים הנדרשים לנקיונו. כל חללי המפעל צוברים לכלוך מסוגים שונים כמו אבק, שאריות מזון או פסולת עודפת של חומרי הייצור. נוסף על כך, חללים בהם שוהים עובדי המפעל, כמו אזור אוכל או מנוחה, יצברו פסולת בכמות גדולה יותר. בהתאם לכך, יש צורך בניקיון משטחים, בטאטוא הרצפה ובשטיפתה, ולעיתים אף בחיטוי חללים ומשטחים.

תכיפות הניקיון

לתזמון ולקביעת תכיפות הניקיון חלק משמעותי בשמירה על סביבת עבודה נקייה. פעולות ניקיון בסיסיות של מרחב העבודה צריכות לחזור על עצמן, בסוף כל יום או כעבור פרק זמן מסוים. בלעדי חזרתיות זו עלול להצטבר לכלוך רב שיקשה על התפקוד התקין, הן של העובדים והן של המכונות.

לאיכות ציוד הניקיון חשיבות גבוהה

בניקיון מפעלים המתבצע באופן חזרתי, עלולה להיגרם שחיקה של ציוד הניקיון. בנוסף, חומרים כימיים שונים, כאלו המצויים במפעלים המייצרים חומרים, עלולים להביא לתגובה מסוכנת כאשר יבואו במגע עם חומרי ניקוי. על מנת למנוע צורך בחידוש תכוף של הציוד, ועל מנת לשמור על בטיחות העובדים ועל תקינות המוצרים, יש להיערך לכך מראש. מבחינה בטיחותית- חייבת להתבצע התאמה של חומרי הניקוי למפעל ולאילוציו, כדי למנוע סכנה ממשית. לצורך יעילות הציוד- שימוש בציוד ניקיון איכותי יהיה חסכוני לטווח הארוך ויהיה יעיל בתכליתו בטווח הקצר.