אבטחת מטוסים

אחד הנכסים האסטרטגיים ביותר של כל מדינה הוא נמל התעופה שלה והמטוסים עצמם, המהווים את אחד היעדים הנחשקים לתקיפה עבור גורמי הטרור השונים, הן בגלל הפגיעות הרבה של המטוסים מבחינה טכנית והן בגלל כמות האנשים הרבה אותם הם נושאים, כך שנושא אבטחת מטוסים הוא אחד מנושאי האבטחה האסטרטגיים ביותר

טיסות, מטוסים וסידורי אבטחה

העולם שלנו הפך עם המצאת המטוסים לכפר גלובאלי קטן, כאשר ניתן היום להגיע לכל נקודה בעולם באמצעות טיסה הנמשכת מספר שעות. כך, אלפי טיסות מתקיימות מידי יום ברחבי העולם, עם לוחות זמנים ויעדים מוגדרים. מטוסים אלו, הנושאים עשרות, אם לא מאות אנשים, מהווים מטרה מבוקשת עבור גורמי טרור למיניהם, כאשר אחד ממקרי הטרור שנחרטו בתודעה של כולנו הוא מתקפת הטרור שהתבצעה בארה"ב ב-9/11 עם חטיפתם של ארבעה מטוסים והתרסקותם של שניים מהם במגדלי התאומים, מתקפה שגבתה את חייהם של אלפי אנשים.

הרגישות הרבה של המטוסים והנזקים המשמעותיים שפגיעה בהם יכולה ליצור, במיוחד לאחר אירועי ה-11/9, הביאו לכך שנושא אבטחת מטוסים הפך לנושא בעל חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה, המחייב פתרונות אבטחה מתקדמים ויעילים, כדי להבטיח את שלומם וביטחונם של הטסים, כמו גם את שלמותו ותפקודו של המטוס עצמו.

אבטחה בשדה התעופה

אבטחת מטוסים מתחילה למעשה עוד בשדה התעופה, ממנו המטוסים ממריאים ונוחתים ובו מתרכזים האנשים לפני העלייה למטוס. ניתן לראות כיום עד כמה האבטחה הדוקה וקפדנית בשדה התעופה, כאשר כל נוסע ונוסע עובר בדיקה ונדרש להשיב על מספר שאלות של המאבטחים במקום, זאת מלבד בדיקת המזוודות ותכולתן במכשירי השיקוף השונים.

מעגלי האבטחה החיצוניים הללו הינם בעלי משמעות חשובה במיוחד בכל הנוגע לנושא אבטחת מטוסים, שכן המטוסים הממתינים בשטח נמל התעופה להמראה, מהווים כבר בשלב זה מטרה לכניסתם של גורמים עוינים ובלתי מורשים. בשלב זה, על חברת אבטחה האחראית על סידורי השמירה והביטחון בשדה התעופה, לדאוג לכך שהמטוסים לא יהיו נגישים בשום רגע לגורמים בלתי מורשים, כאשר לא אחת עליהם לדאוג לניידות מלאה לאור השטח הגדול של שדה התעופה.

אבטחת המטוס עצמו

אופן נוסף של פעילות אבטחת המטוסים, נוגע כמובן למטוס עצמו, אשר במציאות אידיאלית שירותי אבטחה היו מוצמדים לכל טיסה וטיסה, אך לאור כמות הטיסות הרבה, חברות התעופה מתקשות בדבר. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם כן נעשה שימוש במאבטחים במטוס עצמו, כמו במקרים בהם נמצאת בטיסה אישיות ביטחונית, או במקרים בהם הגיע מידע מודיעיני המעלה חשש כי ייתכן אירוע עוין בטיסה.

בסופו של דבר, אבטחת מטוסים היא עניין רגיש בעל מאפיינים ייחודיים, המצריכה שימוש בשירותי אבטחה של חברה מקצועית ומנוסה בתחום, בעלת הכלים הנחוצים לאבטחה מיטבית וכוח האדם המיומן והמקצועי ביותר, הן מבחינת היכולות הפיזיות והן מבחינת היכולות המנטליות – ערנות גבוהה והפעלת שיקול דעת.

לקבלת שירותי אבטחת מטוסים מלאו את הטופס:

    שדות חובה מסומנים ב-*

    אבטחה, יש לפתור את השאלה: 

    security-2

    safe-2

    cleaning-2